Zastrzeżenie numeru pesel w rejestrze zastrzeżeń numerów pesel

Jeśli planujemy dokonanie czynności wymagającej sprawdzenia numeru PESEL przez notariusza wystarczy odwołać zastrzeżenie korzystając z serwisu mObywatel.gov.pl, w aplikacji mObywatel lub osobiście w urzędzie dowolnej gminy.

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 roku dotycząca ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości wprowadziła możliwość zastrzeżenia przez osoby fizyczne posiadanego numeru PESEL. Zastrzeżenie powoduje zablokowanie numeru PESEL widoczne w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL prowadzonym przez Ministra Cyfryzacji.

Przestępstwa kradzieży tożsamości dopuszcza się ten, kto podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje inne jej dane, za pomocą których osoba ta jest publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej (art. 190a §2 kodeksu karnego).

Od dnia 1 czerwca 2024 roku notariusz przed dokonaniem czynności notarialnej weryfikuje w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL czy numer PESEL osoby wskazanej w art. 85a §1 prawa o notariacie, jest zastrzeżony.

Notariusz odmawia dokonania czynności notarialnej, której przedmiotem jest:

  1. nabycie, zbycie lub obciążenie nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich,
  2. sporządzenie pełnomocnictwa do nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich,
    jeżeli stroną lub mocodawcą jest osoba fizyczna, której numer PESEL jest zastrzeżony w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL albo w przypadku niedostępności systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest rejestr zastrzeżeń numerów PESEL.

Zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL dokonuje się:

  1. przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji korzystając z serwisu mObywatel.gov.pl, w aplikacji mObywatel,
  2. na wniosek składany osobiście w organie dowolnej gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem.

W przypadku braku możliwości złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika. Pełnomocnik składa pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności i potwierdza swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.